Sojina omaka

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

19. maj 2004 18:50

Reca tvojega zadnjega sporočila nisem videla ker sem pisala svojega. Zavidam tvoj žar in optimizem in končno tudi zaupanje v to, da kar piše na embalaži je res tisto in res od tam. Jaz nisem nejeverni Tomaž, ampak sem se sprijaznila z mislijo, da pač pojem marsikatero svinjarijo za katero sploh ne vem in jo če bi vedela ne bi dala v usta niti pod razno ( ne govorim o dietah takih in drugačnih ) Splošno znano je, da v črn kruh dodajo kavni ekstrakt da ga obarva bolj v črno.... Od prijateljice pa sem izvedela, da ji je zdravnik odsvetoval kruh z semeni, ker se semena lahko nabirajo v slepem črevesu in povzroči vnetje, ki mu pač sledi operacija ali pa razlitje slepiča, kar pa ni enostavna stvar. Je kdo ki ve kaj natančnejšega?? Lumpica

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

20. maj 2004 9:23

Ja, jaz sem slišala, da so semena, ki se na kruhovi skorji zapečejo zelo nezdrave. sasa

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

20. maj 2004 9:33

Jaz pravim tako, da žlička vegete kdaj pa kdaj ne more škodit, prav tako kdaj pa kdaj juha iz vrečke, sojina omaka in podobne stvari. Je treba imeti mero, pa pri vseh drugih stvareh tudi... lp, lidka

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

20. maj 2004 13:08

ampak kakovosta sojina omaka je vendar daleč stran od kemije (kot če bi imenovali sir kemija, kakšen tudi je, vendar...) gre za zelo staro (Kitajsko seveda) tradicionalno proizvodnjo začimbne tekočine iz fermentiranih sojinih semen (malo se razlikuje kultura mikrobov, nekje je tudi dodatek pšenice - odvisno od vrste omake). poleg v azijske jedi jo ponavadi curnem v zelenjavne juhe pa v gobovo omako.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

20. maj 2004 13:57

Odgovorila bom vsem h krati in na čim krajši način. Več ali manj vse stvari pridelam sama. Ne spomnim se, kdaj sem kruh zadnjič kupila v trgovini. Sir jemljem pri sestrični ki ima bio kmetijo in njen najbližji sosed je oddaljen 3 km v dolini. Pri njej jemljem tiudi vse druge stvari: moka, orehi, buče in celo kompost za svoj vrt. Kar se tiče kruha pa tole: sin je vozil kruh pri Žitu zato nebi o higieni in podobnih stvareh. Manj kot veste, manj vas bo bolela glava. Soja in omaka? Tudi o tem obstoja veliko dilem. Sama sem prepričana da delam prav in ogromno stvari vsak dan mi to potrjuje. Vsi smo zdravi in v odlični telesni kondiciji. To pa pomeni ZDRAV NAČIN ŽIVLJENJA! Lep sončen dan vam želim! Vesna Milek Recko

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

20. maj 2004 14:16

Ja, Reca, super! Vse, kar ste napisali, je občudovanja vredno. Tudi jaz bi mnoge od teh stvari, oz. mogoče bom nekoč, zaenkrat pa je moj največji sovražnik čas. Niti slučajno ga nimam, da bi redno pekla kruh in še kaj podobnega, se pa trudim, resnično trudim, da čimveč naredim in pripravim sama. Sorodnikov na kmetiji ni, torej je tudi tu zadeva zame in še za marsikoga drugega drugačna. Poznam pa gospo, ki vse kuha, ampak absolutno vse; z žličko vegete. Kar pomeni ocvrta jajca, solato, ... Pa je njena hčerka vrhunska športnica... Daleč od tega, da sama to zagovarjam, podajam pa informacijo le v vednost. Zato želim vsem samo dobro, tistim, ki se za zdravo in tistim, ki malo manj pazite na to! Pozdravček! lidka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8702

20. maj 2004 14:49

Naj še jaz nekaj pritaknem k tej temi. Popolnoma na nič pri hrani ne pazim ali je bio ali ne. Brez vegete pa sploh ne znam kuhati. Sploh se ne obremenjujem kje rase zelenjava in sadje, ki ga kupim na tržnici. Živim v bloku, ob velikem križišču, nasproti bencinske, vsak dan se vozim z avtobusom - pihajo mi izpuhi pod nos; cel dan v službi presedim ob računalniku; v spalnici imam na vsaki nočni omarici po električno uro, v dnevni lučke od TV, videa, stolpa... v kuhinji ura od pečice, mikrovalovka - vse to sveti oziroma oddaja nekaj svojega... Ampak, kaj naj naredimo, saj je že cel planet uničen... Življenje je pa tako kratko, tako malo časa imamo, in si ga ni treba greniti še z dodatnimi obremenitvami. Sem pa tudi zdrava "kot dren"... no, zaenkrat, da ne prikličem hudiča, ker (pravijo) sam pride. Pozdravček! Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 20. maj 2004 14:50:45

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

20. maj 2004 15:10

Pa tudi te bio pridelane stvari, ki jih kupimo na tržnici recimo včasih rastejo ob cesti, sicer na lepo urejenem vrtu, pa vseeno. Tudi o tem ste verjetno že slišali, ko nekateri kupujejo zelenjavo in sadje v diskontih, prodajajo pa pod ˝domače˝ in podobne stvari. Ne obsojam nikogar, niti ne trdim, da to počnejo vsi. Pravim samo, da se je težko izogniti vsemu, vsej kemiji, ki nas obdaja. In zaradi tega nismo prav nič manj zdravi in naše življenje ni manj kvalitetno... In zaradi žličke sojine omake; pa naj bo umetna ali ne je škoda izgubljati besede... Lep dan želim vsem kulinaričnim navdušencem, lidka

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

20. maj 2004 16:31

Se strinjam z tabo lidka. VEM tudi o osebi, ki v " mrtvi sezoni " kupovala jajca pri osebi, ki ima kokošnjak v takem stanju, da je živ obup. Poznam tudi mamico, ki je v nosečnosti okužila nerojenega otroka z kajpajazvem kakšnim hudičem, ki se dobi v svežem siru, ki ga je ( sicer pridna vegetarijanka ) kupovala na tržnici. In včasih se res vprašam ali je pošteno zasoljeno plačat bio solato od kmeta. Na solati ne piše kje je zrastla. No pa še ta črni humor - moj sorodnik je ob dveh kravicah delal sir, ki je bil bio in še kaj več in ..... ampak žena je hodila kupovar jošt v trgovino, ker jim je bil bolj okusen????!!!!!!! Tudi ob njivači krompirja ( če samo pomislim na okopavanje me zaboli križ ) so kupovali zmrznjen pomfri prek meje ker je boljši in bolj poceni. Ostalo pa za pujska. Na žalost sta ostarela, mladina pa se zadovolji z joštom in zamrznjenim kupljenim krompirjem. Sojino omako pa ljubim. Lumpica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

20. maj 2004 23:43

Kako se je razvnela ta debata. Saj nisem nikogar mislila prepričevati na tak ali drugačen način. Zadnjič so bile dileme o vegeti in kako jo nadomestiti. Hotela sem povedati samo mnenje strokovnjaka , ve pa ste vse vzele za hudo. Vem, da branjevke kupujejo v Mercatorju in prodajajo na tržnici. Je pa tudi res, da če si poučen do večjih kiksov ne pride. Nikomur ne mislim soliti pameti in mu vsiljevati svoj način prehrane, lahko pa povem svoje mnenje. Vsekakor pa verjamem, da se dogajajo stvari, ki ste jih opisale. lp Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti